GündemManşet

BARTIN MADEN FACİASININ ARDINDAN ÇYDD’DEN DESTEK

Bartın’ın Amasra ilçesinde yaşanan maden ocağı felaketinin derin bir üzüntüyle takip edildiği bu dönemde Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD);   şubeleri, üyeleri, gönüllüleri ve destekçileriyle hep birlikte maden ocağındaki grizu patlamasının ardından yakınlarını kaybeden öğrencilere ve ailelerine destek olmak adına çalışmalara başladı.

ÇYDD Genel Merkez Afet Birimi tarafından bölgede yapılacak ihtiyaç tespiti ve planlanacak çalışmalar doğrultusunda ilk olarak maden ocağındaki grizu patlamasında yakınlarını kaybeden ailelerin ve bu maden ocağında çalışan tüm emekçilerin çocuklarına yaygın şekilde (ilköğretim, ortaöğretim ve üniversite) burs desteğinin verilmesi sağlanacak. Ayrıca Bartın bölgesinde yerel yönetimlerle kurulacak iş birlikleri ile ÇYDD proje ekipleri tarafından sosyal destek ve iyileştirme etkinlikleri yapılacak. Etkinlikler kapsamında bölgesel kalkınma adına projeler geliştirilerek uzun vadede uygulanması sağlanacak. Ülke genelinde maden ocağı kazalarının önlenmesi ve maden ocaklarında alınması gereken önlemler konusunda farkındalık kazandırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirilecek. ÇYDD Genel Merkez ve Şubeleri tarafından temiz enerji çalıştayları ve afetlerle mücadele eğitimleri düzenlenecek.

“Soma faciasının acısı hala yüreğimizdeyken böyle bir felaketin tekrar yaşanması ve iş kazası denilerek geçilmesi kader olmamalı!” diyen ÇYDD, yakın dönemde hayata geçireceği bu çalışmalar ile maden felaketinin yaşandığı bölgelerdeki öğrencilerin yaralarını sarmalarına destek olmayı ve eğitim hayatlarına devam etmeleri için katkıda bulunmayı hedefliyor.

Başa dön tuşu