DünyaEğitimEkonomiGündemKültür & SanatMagazinManşet

KAPEX, 40’ A YAKIN ÜLKEDEN 8 BİN ZİYARETÇİYİ AĞIRLADI

KAPEX, 40’ A YAKIN ÜLKEDEN 8 BİN ZİYARETÇİYİ AĞIRLADI

Nobel Şirketler Grubu bünyesinde bulunan Nobel Expo Fuarcılık A.Ş. tarafından KAPSİAD ve Kayseri OSB iş birliği ile düzenlenen KAPEX Anadolu Kapı, Pencere ve Aksesuarları Fuarı 13-16 Eylül tarihleri arasında Kayseri OSB Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Kapı ve pencere sektörünün lider firmaları ile nitelikli satın almacılarını bir araya getiren fuar, bünyesinde 8 bin profesyonel ziyaretçiyi ağırladı. KAPEX 2023 başta; ABD, Azerbaycan, Gana, Fas, Cezayir, Fildişi, Katar, BAE, Suudi Arabistan ve Ortadoğu olmak üzere 40’a yakın ülkenin ziyareti ile sektördeki iş birliği ve ihracat olanaklarının geliştirildiği zengin bir deneyim sundu.

 

KAPEX Anadolu Kapı, Pencere ve Aksesuarları Fuarı, 20 bin m²’lik alanda, 100’ün üzerinde firma ve 200’ ün üzerinde markanın katılımı ile gerçekleşti. Öncelikli hedefi markaları uluslararası pazarlar ile buluşturmak olan fuar, Türkiye’de üretim yapan yerli ve yabancı markaların yanı sıra ürün ve teknolojileri ile dış pazarlardan pay almayı hedefleyen işletmeler için de önemli fırsatlar oluşturdu. Fuar aynı zamanda yurtdışında hedeflenen pazarlardan katılan alıcı firmalarla Türk markaları arasında iş birlikleri oluşturulmasına zemin hazırladı.

 

ALIM HEYETİ PROGRAMLARI İLE İKİLİ İLİŞKİLER KURULDU

200’ e yakın markaya “Alım Heyetleri Programları” ile yeni ticari bağlantılar kurma fırsatı sunan KAPEX Fuarı, yoğun katılımcı ve ziyaretçisiyle dünya kapı ve pencere sektörünün odağındaydı. İhracat pazarları; Amerika, Kuzey Afrika, Körfez ve Ortadoğu’nun yanı sıra bu yıl Balkanlar ve Sahra Altı Afrika pazarlarını hedef alan fuar, 40’ a yakın ülkeden toplam 8 bin profesyonel ziyaretçi ağırladı.

 

“EN BÜYÜK HEDEFİMİZ İHRACATTAKİ PAYIMIZI DAHA DA ARTIRMAK”

Çelik Kapı Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Köksal Kaya, “Kapı ve pencere sektörü, uluslararası alanda ülkemizin geliştiği, markalaştığı ve rekabet gücünü artırdığı bir sektör olarak gelecek vadediyor. KAPEX’ in en önemli özelliklerinden birisi de Türkiye’nin ihracatına katkı sağlamak isteyen tüm firmalara eşit mesafede olması. Fuar; üretici, ihracatçı, ithalatçı, yan sanayi firmaları ve yedek parça firmalarını bir araya getirerek uluslararası ticaretin güçlenmesine katkı sağladı. Gerçekleştirdiğimiz KAPEX Fuarı, yerli ve çok uluslu markaların ticari bağlantılarını artırarak gelen yabancı ziyaretçilerin aracılığıyla da dünyaya tanıtarak ihracattaki paylarını artırdı diyebiliriz. KAPSİAD yönetimi ve fuar katılımcıları olarak Kayseri’ye KAPEX gibi uluslararası hüviyette bir fuar kazandırdığı için Nobel Expo’ya teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

 

“ÜRETİME DAYALI YENİ EKONOMİ MODELLERİ TİCARETİN GELİŞİMİNE KATKI SAĞLADI”

Nobel Şirketler Grubu ve Nobel Expo Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Şaroğlu ise; “ Fuar ihracat şehri Kayseri için oldukça verimli geçti. Üretime dayalı yeni ekonomi modellerini destekleyen fuarımız; kapı ve pencere sektör üreticilerini bir araya getirerek uluslararası ticaretin güçlenmesine katkı sağladı. Bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz fuar hakkında katılımcılardan mutlaka tekrar edilmesi yönünde bir talep var. Firmalar ziyaretçinin niteliğinden ve sayısından çok memnun. Türkiye’deki çelik kapı üreticilerinin çoğunun yer aldığı KAPEX Anadolu Kapı, Pencere ve Aksesuarları Fuarı’nda ilk kez düzenlenmesine rağmen çok fazla ziyaretçi ağırlandığını gördük. Özellikle Kayseri’de düzenlenmesi şehre ve üreticilere büyük katkı sağladı. Fuarcılık bu konuda çok önemli görülüyor. 40’a yakın ülkeden katılımcılar fuara katılarak alım heyetleri ile ikili görüşmeler yaptı. Türk markalarının üretim, imkan ve kabiliyetlerini tescil ederek, küresel pazardan daha fazla pay alabilmelerini sağlamak en temel hedefimiz. Sektörümüzün ticari potansiyelinin gücüne güç katacağına inandığımız fuarımız; markalarımızı ve ülkelerimizi memnun etti. Bize inanarak desteklerini ilk günden bugüne veren Kayseri Valiliğine, Büyükşehir ve OSB yönetimine, Ticaret ve Sanayi odamıza ve iş ortağımız KAPSİAD’ a teşekkürü borç biliriz.” açıklamasında bulundu.

 

 

KAPEX 2023 Hakkında:

Kapex Anadolu Kapı, Pencere ve Aksesuarları Fuarı, 13-16 Eylül 2023 tarihleri arasında 40’ a yakın ülkeden dünya alıcılarını bir araya getirdi. Kapı üretiminin önemli merkezlerinden biri olan üretim ve ihracat şehri Kayseri’de gerçekleşen fuarda, ana hedef yeni pazarlara ihracat fırsatları yaratıldı.

Başa dön tuşu