MagazinManşet

Türk Gezginler Kulübü üyelerinden Azerbaycan çıkarması

Türk Gezginler kurtarılan toprakları gezdiler

Türk Gezginler Kulübü üyeleri kardeş ülke Azerbaycan’da bir çok şehri ve tarihî yerleri gezdiler. Gezginler kurtarılmış toprakları gezerken ” İki Devlet Tek Millet” dediler.

Konuklara şehir hakkında detaylı bilgi verildi. Laçın şehrinin güzel ve şirin bir doğaya sahip olduğu, düşmanın 30 yıl boyunca bölgeyi yağmaladığı bildirildi. Gezginler Laçın kentindeki Ermeni vahşetini kendi gözleriyle gördüler.

Ziyaret, kurtarılan toprakların “kara turizm” çerçevesinde tanıtılması alanında büyük önem taşıyor.

Geçtiğimiz yıl dünyanın 4 ana uluslararası seyahat ağının (ETIC, MTP, TCC, Nomanmania) her birinin liderleri ve tanınmış üyelerinin büyük heyetlerle toplam 4 kez Karabağ ve Doğu Zengezura’yı ziyaret ettiği belirtildi. Yaklaşık 30 ülkeden yaklaşık 200 uluslararası gezgin, bölgedeki vahşeti, yıkımı ve büyük ölçekli yeniden inşa ve inşaat çalışmalarını ziyaret edip kurtarılmış alanlar da bir araya geldi.

Türk Gezginler Kulübü’ne bağlı 30 kişilik bir gezgin grubunun üyeleri işgalden kurtarılan Karabağ ve Doğu Zengezur’a sefer düzenlediğini belirtmek gerekir. Ekip, Nomadmania’nın küresel sıralamasına göre dünyanın en iyi 50 uluslararası gezgini arasında sayılan Kulüp başkanı Salman Arınç tarafından yönetiliyor. Uluslararası yolcular Bakü-Şuşa-Ağdam-Kelbecer-Laçin-Gubadli-Zangilan-Cebrayil (Khudafarin)-Bakü güzergahında 3 gün içinde araba ile seyahat edecekler. Son olarak, Türkiye Gezginler Kulübü, gezginlerin Bakü’deki izlenimleri hakkında bir brifing düzenlemeyi planlıyor.

Türk Gezginler Kulübü’nün 30 üyesi Şuşa ve Ağdam gezerken sonra Zengilan-Agalı köylerini ziyaret ettiler.

Başa dön tuşu