Kültür & Sanat

Yazar Işıl Gence’den dişil ve eril enerjinin ‘DNA’sı

Yazar Işıl Gence, dişil ve eril enerjinin DNA’sını çıkardığı “Kadın Su Gibidir Akar Erkek Ateş Gibidir Yakar” adlı kitabında, mutluluğun ancak dişil ve eril enerjilerin karakteristik özellikleriyle tanımlanabileceğine dikkat çekiyor.

Kadın ve erkeklerin motivasyon kaynakları arasındaki farklılıklara değinerek her iki cinsin sevgi ile kurduğu farklı köprüleri, iletişim dilini, “Seni seviyorum” cümlesinin farklı ifade ediliş biçimlerini örnekleriyle anlatıyor. Dişil ve eril enerjiyi tek bir cinsin tekelinden çıkararak derinlikli olarak işleyen yazar, kitabına eklediği meditasyonlar aracılığıyla kadın erkek ilişkilerine uygulamalı olarak rehberlik ediyor.

Yazar Işıl Gence

KADIN ERKEK İLİŞKİLERİNE REHBERLİK EDİYOR

Kitabında dişil ve eril enerjilerin karakteristik özelliklerinin yaşama, kadın erkek ilişkilerine kazandırdıklarını anlattığını belirten Işıl Gence, “Kitabımda günümüzde derinlikten uzak cümlelerle tanımlanan ve yalnızca kadına ya da erkeğe mal edilen dişil ve eril enerji hakkında bilinen yanlışları da ortaya çıkarıyorum.

Dişil enerji yaratıcı, akışta, kabulde, teslimiyet içinde, anın tadını çıkartan ve anla birlikte akan, kalbi ve sezgileri temsil eden, çekici, şefkatli, bilgelik dolu olan ve şifayı içinde barındıran durağan ve içine alıp şifalandıran bir enerjidir.

Eril enerji ise anda mevcut olan, ilerleyen, çözüm yaratan, odaklanan, risk alan, rekabet eden, mantığı temsil eden, güçlü olmasına rağmen merhametli ve bereketli bir enerjidir.

Dişil enerji yaşamdan alırken, eril enerji de yaşama veriyor. Bu alışverişi dengeli olarak sürdürmenin yolu ise cinsiyet ayırt etmeksizin her iki enerji türüne sahip olmaktan geçiyor. Okuyucularıma dişil ve eril enerji dengesini sağlamanın yollarını göstererek onların ilişkilerine rehberlik ediyorum” ifadelerinde bulundu.

İLİŞKİLERDE PUZZLE’IN EKSİK KALAN PARÇALARINI TAMAMLIYOR

Kitabında kadın veya erkek fark etmeksizin her insanın kendisinin yaratıcısı ve şifacısı olduğunu belirten Işıl Gence, “Büyük anneannem Nesie’nin yaşamından esinlenerek kaleme aldığım kitabımda kadın ve erkeğe hem kendi içinde hem de birlikte bir bütün olabilmenin yol haritasını sunuyorum.

Dijital teknolojilerle desteklediğim kitabımda, sağ ve sol beynin nasıl çalıştığından dişil ve eril enerjiyi nasıl dengeleyebileceğimize ve bütünleştirebileceğimize dair bütün kodların şifresini veriyorum. Böylece ilişkilerde puzzle’ın parçalarını tamamlıyorum.

Türkiye’de bir ilke imza atarak Spotify işbirliğinde 26 meditasyonu tek bir kitapta buluşturdum. Kitabımda değindiğim farklı konulara eklediğim meditasyonlarla QR kod ile ulaşan okuyucular, ‘Kadın ne söyler, erkek ne anlar?’, ‘İlişkide iletişim kapısını açan doğru sorular nelerdir?’, ‘Korkularımızı meditasyonlarla nasıl dönüştürebiliriz?’ gibi soruların yanıtlarını bularak dişil ve eril enerji dengesini yakalayabiliyor” diye belirtti.

SEMİNERLERİNDEN İZLER TAŞIYOR

Yazar Işıl Gence, kitabında yaklaşık 10 yıldır gerçekleştirdiği Dişilik Sanatı Seminerleri’nin küçük bir özetini sunuyor. Seminerleriyle yüzlerce kadının dişil ve eril enerji dengesi kurarak sağlıklı ilişki sürdürmesine yön veren Işıl Gence, böylece her iki enerji türüne yönelik farkındalığı artırdığını belirtiyor.

Seminerlerden elde ettiği deneyimin yeni eserine başucu kitabı unvanı kazandırdığını söyleyen Yazar Işıl Gence, “Seminerlerimde dişil ve eril enerjinin hayatımıza kattıklarını örnekleriyle sunarak mutlu bir ilişkinin çerçevesini çizdim.

Özellikle kadınları hedeflediğim seminerlerimde anlattıklarımı buluşturduğum kitabıma, erkekler için de enerji dengesi sağlamanın şifrelerini ekledim. Böylece erkekleri de eril enerjinin şifa veren, yaşamı iyileştiren yönüyle tanıştırıyorum.

Okuyucular kitabımda yer alan dişil-eril testi ile hangi enerjinin daha baskın olduğuna dair bilimsel bilgi edinerek eksiklerini tamamlayabiliyor” dedi.

PRATİK BAŞVURU KAYNAĞI

Yazar Işıl Gence, kitabında dişil ve eril enerjinin cinsiyetsiz yönüne dikkat çekerek her kadının kendi içinde eril enerjisi olduğu gibi, her erkeğin de dişil enerjisi olduğunu örnekleriyle anlatıyor.

Kitabının akıcı anlatım dili ve kurgusuyla okuyuculara gündelik hayatta aradıkları bilgiyi bulabilecekleri pratik bir başvuru kaynağı sunduğuna değinen Işıl Gence, “Dişil enerji Toprak Ana’yı, ay ve döngülerini, geceyi, mevsimlerden kışı, yuvarlak yüzeyleri ve şekilleri, esnekliği ve sağ beyni temsil ediyor.

Toprak Ana gibi besleyen, var eden, yaşam veren, çoğaltan bir o kadar da ay gibi ışık alan, duygular gibi değişken ancak karanlıkta bile parlayan, ışık saçan bir enerji. Eril enerji ise gökyüzünü, güneşi, mevsimlerden yazı, sabitliği ve sol beyni temsil ediyor. Aynı güneş gibi her zaman sıcaklığı ile var olan, ışığı veren, içimizi ısıtan, güven ve cesaret veren, koruyup kollayan bir enerji.

Kitabında kadim öğretilerde, doğada, bedenin enerji merkezlerinde ve bilinçaltında konumlanan dişil ve eril enerjinin ilişkilerde yarattığı kusursuz dengeye dikkat çekiyorum” diye ekledi.

Başa dön tuşu