DünyaEğitimEkonomiGündemKültür & SanatMagazinManşetSağlıkSpor

Yurt Dışında Güvenceniz Seyahat Sağlık Sigortası

Yurt Dışında Güvenceniz Seyahat Sağlık Sigortası

Yurt dışına yapılacak tatil, iş ya da eğitim amaçlı seyahatlerde vize isteyen herhangi bir ülkeye gitmeden önce Seyahat Sigortası yaptırmak zorunlu. Ancak zorunluluğun ötesinde,   yabancı bir ülkede size çok önemli avantajlar sağlayan bu  sigorta türünü farklı boyutlarıyla değerlendirmekte fayda var. Sigortam.net, Seyahat Sigortaları hakkında sıkça sorulan sorulara cevaplar sunuyor. 

23 yıllık uzmanlığıyla Türkiye’nin en güvenilen dijital sigortacılık platformu Sigortam.net, Seyahat Sigortası yaptırırken dikkatli olmak gerektiğini hatırlatıyor. Seyahat Sigortaları hem yurt içi hem de yurt dışı seyahatler için yapılabiliyor ama özellikle yurt dışı seyahatlerde bu sigorta türünün önemi katlanıyor.

Vize isteyen tüm ülkelerde, Seyahat Sigortası vize başvurusunda zorunlu belgeler arasında yer alıyor. Diğer yandan bu zorunluluğun ötesinde, Seyahat Sigortası, aslında sanıldığından çok daha kapsamlı bir sigorta türü olarak görülüyor. Farklı sorunlara karşı güvence altında seyahat etmek isteyenler için kurgulanan poliçeler, sağlık sorunlarında tedavi imkanının yanı sıra bagaj kaybı veya seyahatin iptali gibi beklenmedik durumlarda ortaya çıkabilecek çok çeşitli masrafları da karşılıyor ve seyahat sürecini kolaylaştıran çözümler sağlıyor.

Seyahat Sağlık Sigortası Nedir? 

Seyahat esnasında aniden ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarında tıbbi hizmet almayı temin eden bir sigorta türü olan Seyahat Sağlık Sigortası, hem yurt içi hem de yurt dışı seyahatler için tercih edilebiliyor. Tıbbi tedavi harcamalarının yanı sıra kayıp bagaj veya seyahat iptali gibi beklenmedik durumları da kapsayan bu poliçe, seyahati güvence altına alarak sorunsuz yaşanmasına yardımcı oluyor. Teminat koşulları sigorta ürünlerine göre değişiklik gösterdiğinden, ihtiyaca uygun bir poliçe seçmek önem taşıyor.

 

İş ya da turizm amaçlı yurt dışına çıkacaklar dikkat! 

Yurt dışı seyahatini iş ya da turizm amaçlı olarak planlayanlar için uygun olan sigorta ürünü, Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası olarak görülüyor. Vize başvurusunda istenen belgeler arasında yer alan bu poliçe ile sigorta kapsamında bulunan ve seyahat sırasında meydana gelen; ani rahatsızlık, hastalık, yaralanma durumunda 30.000 euro limite kadar hastane, ameliyat, tedavi masrafları ve doktorun yazdığı ilaç masrafları sigorta kapsamında karşılanabiliyor.

 

Vize işlemleri için sigorta yaptırılacaksa, istenen vize süresine uygun süre zarfında sigortalı olunması öneriliyor. Birden fazla ülkeye peşpeşe seyahat edilecekse de bu ülkelerin tamamını kapsayan sigortalar tercih edilmesi ve sürelerin de buna uygun olarak ayarlanması büyük önem taşıyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; Schengen Bölgesi içerisinde kalan ülkelerde “Schengen Seyahat Sağlık Sigortası”nın, diğer ülkelerde ise “Genel Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası” veya doğrudan ülkenin adı geçen bir sigorta poliçesinin seçilmesi olarak öne çıkıyor.

 

 

Eğitim amaçlı yurt dışına çıkacaklar için doğru ürün: Öğrenci Seyahat Sağlık Sigortası,

Seyahatin gerekçesi yurt dışına eğitim amaçlı programlarla gitmekse, bu durumda seçilecek seyahat sigortasının türü Eğitim Seyahat Sağlık Sigortası, bir başka adıyla Öğrenci Seyahat Sağlık Sigortası olıuyor. Bu sigorta türü, Yurt dışı Seyahat Sağlık Sigortası’ndan farklı; sadece eğitim için vize alanları veya gittikleri ülkede eğitim nedeniyle bulunanları kapsıyor.

 

Öğrenim süresince yaşanabilecek kaza ya da beklenmeyen hastalık durumlarında hastane masraflarını, poliçedeki limitler dahilinde Eğitim Seyahat Sağlık Sigortası karşılıyor. Bu sigortanın geçerlilik süresi, 3 ay, 6 ay ya da 1 sene gibi öğrenim süresiyle paralel olarak yaptırılabiliyor. Eğitim Seyahat Sağlık Sigortası, vize isteyen ülkelerin zorunlu tuttuğu belgeler içerisinde yer alıyor. Bu nedenle Erasmus ya da başka eğitim programları ile vize kapsamındaki ülkelere gidecek öğrencilerin, başvuru öncesinde sigortalarını yaptırmaları gerekiyor.

 

Asistans hizmetlerinin kapsamı, seyahat sigortası seçimi için önemli bir kriter

Seyahat sigortası, genel olarak seyahat esnasında meydana gelebilecek kaza veya ani sağlık sorunu durumlarında alınan tıbbi hizmeti ve taburcu olduktan sonra dönüş masraflarını karşılasa da sunduğu faydalar bununla sınırlı kalmıyor. Kapkaç ve pandemi teminatları da poliçeye ekletilebilen teminatlar arasında yer alıyor. Bunun yanında asistans hizmetlerinin kapsamı, seyahat sigortası seçimi için önemli bir kriter olarak öne çıkıyor. Poliçeyi belirlerken, seyahat iptalinden uçuş kaçırmaya, bagaj gecikmesinden erken dönüş masraflarına ve hukuki danışmanlığa kadar çok geniş bir yelpazede sunulan asistans hizmetleri de büyük bir rol oynuyor.

 

92 gün kuralı unutulmamalı

Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası, 92 günlük bir geçerlilik süresine sahip özel bir poliçe türü olarak dikkat çekiyor. Türkiye’ye dönüş yapmadan en fazla 92 gün boyunca bu sigorta türünden faydalanılabiliyor. Süre sona erdiğinde ise sigorta da bitmiş oluyor. Eğer daha uzun süreli yurt dışı seyahat planı varsa, 92 günlük süre içerisinde ülkeye dönüş yaptıktan sonra yeni bir seyahat sağlık sigortası yaptırabiliyor veya  tüm yıl geçerli olan sağlık sigortası seçenekleri değerlendirilebiliyor.

Başa dön tuşu